Dječiji kutak

Grupa “Snažno i glasno” Sarajevo

Grupa Snažno i glasno SarajevoPočetkom septembra 2011. godine u Osnovnoj školi  „Avdo Smailović“ koja se nalazi u sarajevskom naselju Buća Potok  formirana  je  učenička grupa ’’Snažno i glasno’’.  Grupa je formirana na prijedlog  NVO ’’Budimo aktivni’’ iz Sarajeva  u okvirima Projekta ’’Snažniji glas za djecu’’ koji  implementira  NVO ’’Naša Djeca’’ zajedno sa drugim partnerskim nevladinim organizacijama.

Ova grupa broji 24 člana – učenice i učenike 5-ih do 8-ih razreda koji su  kontinuirano djelovali kroz aktivnosti Grupe, i to su:  Emir Hasanović, Ammar Šahman,  Sabina Ikanović, Džejlana  Selmanović, Ajla Zornić, Paleksić Anđela, Mediha Letić, Amna Kumro, Muris Filan,  Adela Čatić, Fatima Karaman, Tarik Džanko, Edis Krsmanović, Medina Kurtović,  Džanko Mediha, Elma Obućina, Kenan Čatić, Ilvana Vejo, Dautović Armin,  Amra Jelić, Ilma Tabak, Erna Preljević,  Đelila Zahiragić i Ajla Zornić. Voditelji grupe su  Ozrenka Mešić, diplomirani  psiholog i geštalt psihoterapeut i Sanela Čolpa profesor pedagogije.

Svrha i ciljevi ovoga Projekta i ukupnih aktivnosti su usmjereni na ’’jačanje kapaciteta djece  i razvoju sposobnosti da djeca sama prepoznaju problem u zajednici i školi,  utvrde prioritete za djelovanje, razviju i implementiraju vlastiti Akcioni plan u cilju rješenja problema koji tretiraju…’’ U svome djelovanju  članovi grupe zagovaraju i podršku ’’bitnih odraslih’’, odnosno grupe za podršku i Zajednice u cjelini.

U periodu septembar do decembar 2011. godine grupa je održala ukupno 8 susreta. Na početnim susretima su se upoznali sa Konvencijom UN-a o pravima djece, sa podjelom prava na različite oblasti koje  obuhvataju  ukupnu zaštitu djeteta. Posebno su se upoznali sa obavezama Države kao garanta  Konvencije i prava djeteta. U ovom dijelu su Aktivnosti bile usmjerene na pitanje učešća/participacije djece u  promjenama u školi, zajednici, porodici kao i na  upoznavanje sa kršenjem prava djece u okruženju, istraživanjem o slučajevima kršenja, i zaštitom svakoga djeteta koje se nađe u situaciji da se njegova prava krše.  Kroz vlastito  istraživanje  grupa  ’’Snažno i glasno’’ je primijenila  anketni upitnik na osnovu kojega su  prikupili podatke o temama koje njihovi vršnjaci vide kao ’’naj’’ probleme u školi i  lokalnoj zajednici. Pored djece anketom su obuhvaćeni i roditelji, nastavnici ali i građani ovoga naselja.

Ispitujući potrebe vršnjaka u Školi i  Lokalnoj zajednici  i prepoznavajući probleme od interesa za  djecu  došli su do sljedečih tema:

  • Neadekvatan prilaz školi, 18,8 %
  • Prevoz učenika autobusima do škole, 20,0 %,
  • Nedostatak udžbenika, knjiga za lektiru, školskog pribora za sve učenike, 16,40 %
  • Nedovoljno uređeni sportski tereni naše škole, 21, 20 %
  • Takodjer su naveli i neke druge probleme ( pse lutalice oko škole, nasilje i krađe nad učenicima, dostupnost škole Romima u naselju, loše materijalne i socijalne prilike u porodicama, nedovoljno sportskih sadržaja u naselju.

U narednoj fazi  grupa ’’Snažno i glasno’’ je pristupila izradi Akcionog plana koji će se realizovati u periodu koji slijedi do kraja školske godine.

U ukupnim aktivnostima ove grupe je potrebno istaći i:

Realizaciju obilježavanja ‘’SVJETSKOG DANA DJETETA’’   prema usaglašenom Programu  koji je donesen od strane Grupe  ‘’ Snažno I glasno’’ –  Osnovne škole ‘’Avdo Smailović’’ koja se nalazi u naselju Buća Potok u Opštini Novi Grad – Sarajevo.  Program obilježavanja  je  bio usmjeren na obilježavanje u samoj lokalnoj zajednici gdje djeca žive i pohađaju školu a posebno imajući u vidu da se radi o  naselju koje se nalazi van centralne  općinske zone u ne baš najboljim uslovima za život i školovanje djece. Sam Program obilježavanja  se odvijao kroz  slijedeće aktivnosti:

–    Dana 18. novembar 2011.  članovi grupe su na promotivnim štandovima  u blizini Škole dijelili propagandne materijale sa prigodnim tekstovima i porukama povodom SVJETSKOG DANA DJETETA. Procjenjujemo da je u tome periodu bilo prisutno oko 200 odraslih osoba i oko 400 djece učenika Škole. Na štandovima su postavljeni ‘’baneri’’ sa prigodnim porukama ‘’SVI  RAZLIČITI-SVI JEDNAKI’’, ‘’SNAŽNIJI GLAS ZA DJECU’’. U intervalu od  12,00 do 13,30 sati  formirani su propagandni štandovi na  dvije lokacije u centralnom dijelu naselja  Buća potok  na kojima su grupe djece  ukrasile štandove i građanima koji su u tome intervalu bili na ovim lokacijama uručili  prigodne letke, flayere i propagandne balone za djecu. U ovom intervalu je  bilo  aktivno oko 300 odraslih osoba s kojima se razgovaralo i pojasnilo o kakvoj se manifestaciji radi kao i ciljevima projekta. Sama manifestacija je bila zaista slikovita i dinamična  tako da je na najbolji način skrenula pažnju na osnovnu poruku koja se šalje povodom SVJETSKOGA  DANA DJETETA. U ovome dijelu manifestacije  imali smo prisutne i predstavnike Policijske uprave Novi Grad  zadužene za  rad u lokalnoj zajednici koji su iskazali veliko zadovoljstvo povodom akcije i zahvalili se na mogućnosti da učestvuju  na ovome događaju.

Ostavi komentar