1. RADIONICE ZA DJECU
U periodu od septembra do decembra 2011.god. realizovano je 8 radionica sa 20 učenika uključenih u projektu „Snažniji glas za djecu“, a koji pohađaju OŠ „Isak Samokovlija“ u Sarajevu. Radionice su realizovane sljedećom dinamikom: I radionica – 27.9. 2011. „Predstavljanje projekta Snažniji glas za djecu“ II radionica – 12.10.2011. „Jedinstvo sličnosti i razlika“ III radionica 26.10.2011. „ABC-prava djeteta – I dio“ IV radionica – 9.11.2011. „ABC-prava djeteta- II dio“ V radionica – 16.11.2011. „Pripreme za obilježavanje Međunarodnog dana djeteta“ VI radionica – 30.11.2011.“Reci NE diskriminaciji!“ VII radionica – 14.12.2012. „Priprema za akciju darivanja“ VIII radionica – 28.12.2011. Akcija darivanja „Djeca za djecu“
2.OBILJEŽEVANJE 20.NOVEMBRA – MEĐUNARODNOG DANA
Učenici OŠ „Isak Samokovlija“ u Sarajevu, dana 18.10.2011.godine proslavili su Međunarodni dan djeteta na sljedeći način: 20 učenika uključenih u projekat “Snažniji glas za djecu“, za vrijeme velikih odmora u prvoj i drugoj smjeni, dijelili su svojim vršnjacima i nastavnicima brošure i balone sa odgovarajućim porukama koje su tog dana slala sva djeca uključena u Mreži „Snažniji glas za djecu“. Dan ranije, u okviru pripremnih aktivnosti za obilježavanje Međunarodnog dana djeteta u školskom holu kreiran je prostor u kojem su izloženi posteri, brošure i drugi materijali koji su djeca pripremala na radionicama o pravima djeteta.
U razgovorima sa djecom i nastavnicima došlo se do konstatacije da će upravo predstavnici OŠ „Isak Samokovlija“ predložiti Ministru obrazovanja da u buduće 20 Novembar bude dan kada će sva djeca sate predviđene za nastavu zamijeniti sa zabavnim aktivnostima kojima će sva djeca i odrasli proslavljati Međunarodni dan djeteta.
3.AKCIJA DARIVANJA : „DJECA ZA DJECU“
U donošenje odluke o načinu utroška sredstava predviđenih za obilježavanje Međunarodnog dana djeteta, aktivno su bila uključena i djeca, kako bi se ispoštovalo njihovo pravo da participiraju i kako bismo im pomogli da nauče donositi odgovorne odluke i primjenjivati naučeno u životu. Njihova prva odluka je bila da se odreknu predviđenog ručka kako bi povećali sredstva namijenjena djeci čija su osnovna prava ugrožena.U decembru 2011 godine djeca su organizovala akciju darivanja i prikupljanja sredstava, uključivši pri tom sve učenike i roditelje iz OŠ „Isak Samokovlija“- Sarajevo. Ovom prilikom djeca su za osam učenika iz njihove škole, čije su obitelji u veoma teškoj ekonomskoj situaciji kupila i pripremila 8 paketića kao novogodišnji dar. Svih osam đaka dobilo je paketić obogaćen sljedećim artiklima: školska torba i školski pribor (teke, bojice, olovke, literatura za djecu i sl.) i zdravim poslasticama, kao i knjigama, igračkama, garderobom, obućom koju su donirali ostali đaci i roditelji. U želji da izbjegnemo otkrivanje identiteta i etiketiranje djece koja su lošeg materijalnog statusa, djeca su ostavila sve pripremljene paketiće kod direktora, koji je poslije toga individualno darivao paketić planiranoj djeci.
4. DJECA O PROJEKTU „SNAŽNIJI GLAS ZA DJECU“
Naziv projekta: „ Snažniji glas za djecu“
Mjesto realizacije: JUOŠ „ Isak Samokovlija“ Sarajevo
Fasilitatori projekta: Eldina Dizdar, nastavnica iz OŠ „ Isak Samokovlija“, Sarajevo i Elvira Lakota – COI Step by Step
Broj učenika obuhvaćenih projektom: 20
…sve je počelo ovako:
Nosilac projekta „Snažniji glas za djecu“, NVO „ Naša djeca“ – Sarajevo je formiralo mrežu nevladinih organizacija sa ciljem izrade strateškog plana mreže NVO za prava djeteta, osnove zagovaranja i razvoj akcionog plana, kako bi mi danas mogli putem naših radionica da damo svoj doprinos za promovisanje i zaštitu naših temeljnih prava.
…naša meta je :
Glavni cilj projekta je unaprjeđenje prava djeteta u BiH jačanjem djelovanja mreže udruženja koja svoj rad baziraju na pravima djeteta. U ostvarivanju naših malih ciljeva, putem naših radionica, mnogo nam pomažu voditeljice naših radionica.
…a evo šta smo rekli o samom projektu:
Nedim: Mnogo sam bio uzbuđen pred naš prvi sastanak. No, vesela i topla učionica, sa dosta raznog materijala za rad i nasmijane nastavnice su učinile da trema nestane. Prvi susret je bio zanimljiv. Upoznali smo se na neobičan način i igrom puzle napravili male grupice u kojima smo započeli rad. Nastavnice su nas upoznale sa čime ćemo se baviti u narednom periodu. Bio sam sretan što ću ja odlučivati o nečemu što je meni i mojim drugarima mnogo važno a to je poštivanje dječijih prava.
Danijel: Našu školu pohađa veliki broj djece. Neki od njih se razlikuju po nacionalnosti, neki govore drugi jezik, a neki se čak razlikuju i po boji kože. Na našim radionicama smo naučili da su upravo te razlike među nama veliko bogatstvo, jer smo toliko različiti da možemo jedni od drugih naučiti štošta o različitim kulturama i tradicijama.
Alma: Iako sam tek peti razred, na jednoj od radionica sam naučila da postoji još mnogo dječijih prava, od onih nekoliko koje sam ja poznavala. Sva ta prava zapisana su u zvaničnom dokumentu prizantom u cijelom svijetu koji se zove Konvencija o dječijim pravima. Naročito sam uživala kada su naše nastavnice pripremile lijepo urađene šarene kartice sa pravima djeteta o kojima smo diskutovali.
Yasmin: na jednoj od radionica nastavnica nas je iznenadila malenim svitcima papira, koje smo izvlačili iz korpice. Bili su to svitci dječijih prava. kada bismo razmotali papiriće pročitali bismo jedno od dječijih prava. Razgovarali smo o tome kako sprječiti kršenje dječijih prava? Kome se obratiti? Svako od nas je istakao po jedno pravo djeteta koje je za njega važno i onda smo pravili plakat. Ja sam istakla da je veoma važno pravo na život.
Dino: Snažno me je dojmila radionica na kojoj smo razgovarali o diskriminaciji i nasilju nad djecom. Nažalost toga ima i u mojoj školi, ali najčešće djeca vrše nasilje nad djecom izazivanjem, ružnim riječima, tučom i svađom. Svi smo bili tužni nakon igre „Etiketiranje“, gdje su nam nastavnice zalijepile na čelo po jednu etiketu-osobinu, i u skladu sa našom etiketom svi ostali članovi grupe su se tako ponašali prema nama. Bilo je tu raznih naljepnica sa stvarnim osobinama: lijen, pametan, vrijedan, glup, smotan…
Anur: Obilježili smo svečano Međunarodni dan djeteta na slijedeći način: Članovi moje grupe i ja smo za vrijeme velikog odmora u mojoj školi i u prvoj i u drugoj smjeni, djelili smo svojim drugarima i nastavnicima balone i brošure sa lijepim porukama o pravima djeteta. Taj dan škola je blistala. Školski hol je imao poseban prostor- štand na kojem su bili izloženi posteri i brošure, ali i drugi materijali koje smo pripremali na našim radionicama a koji su reklamirali prava djeteta. Bilo je zanimljivo jer su nas snimali sa televizije, a sa radija su novinari razgovarali sa nama.
Ostavi komentar