Organizacija „Naša djeca“ Sarajevo 22.01.2015. u hotelu „Bristol“ organizovala je okrugli sto na kojem su promovisani Prvi dječiji izvještaj o stanju prava djece u Bosni i Hercegovini i Alternativni izvještaj o stanju prava djece u Bosni i Hercegovini za period 2012.-2014.
Skupu su prisustvovali i obratili se Šef ureda UNICEF-a u BiH, dr. Ayman Abulaban, predstavnik voditelja programa iz Delegaije Evropske unije u BiH, g. Džemal Hodžić i direktorica organizacije Save the Children za sjeverozapadni Balkan, gđa. Andrea Žeravčić.
Osim predstavnika najznačajnijih međunarodinih organizacija, okrugli sto je okupio preko 60 učesnika – relevantnih predstavnika vladinih institucija, predstavnika akademske zajednice, predstavnika nevladinih organizacija i djece.
Predstavljeni izvještaji su rezultat projekta „Glas djece“ koji su realizirale organizacije članice mreže „Snažniji glas za djecu“ u Bosni i Hercegovini. Projekt je finansirala Evropska unija, a finansijsku i konsultativnu podršku dali su UNICEF BiH i Save the Children International.
Prvi dječiji izvještaj koji su predstavila djeca članovi deset dječijih grupa organizacija članica mreže „Snažniji glas za djecu“, baziran je na istraživanju kršenja prava djece na pitanjima koja su odabrala i provela djeca: nasilje nad i među djecom, pravo na izražavanje mišljenja, informisanost o Konvenciji o pravima djeteta i pravo na kvalitetno i inkluzivno obrazovanje. Izvještaj je pozdravljen i dobio je punu podršku prisutnih. Istaknuto je da ovakve aktivnosti djece i sa djecom treba i ubuduće podržavati.
Alternativni izvještaj o stanju prava djece za period 2012.-2014. koji je također prezentiran, daje osvrt u kojoj mjeri su učinjeni napreci u odnosu na preporuke koje je UN Komitet za prava djeteta u Ženevi dao državi Bosni i Hercegovini nakon predstavljanja posljednjeg državnog izvještaja u septembru 2013. godine.
Nakon predstavljanja uslijedila je diskusija u kojoj su učestvovali predstavnici vladinih institucija koji se bave pitanjima djece kao i predstavnici akademske zajednice i drugih nevladinih organizacija. Kroz dijalog, razmjenu ideja i iskustava, rasvijetljeni su i potvrđeni postojeći problemi te sporadičan napredak koji veoma loše utiče na život djece u Bosni i Hercegovini. Istaknuta je potreba zajedničkog angažmana svih koji brinu o djeci na otklanjanju uzroka koji dovode do kršenja i diskriminacije djece u Bosni i Hercegovini, kako bi se, do podnošenja narednog izvještaja UN Komitetu, ostvario značajniji napredak u provedbi Konvencije.
Učesnici okruglog stola predložili su da se uputi pismo vladama i političkim strankama kako bi se ubrzao proces implementacije preporuka dobivenih od UN Komiteta.
Oba izvještaja dostupna su na web stranici Mreže.
Fotografije sa događaja možete pogledati na slijedećem linku: http://www.snaznijiglaszadjecu.ba/bs/galerija/gal/29
Ostavi komentar