U srijedu, 12.11.2014.g., u hotelu „Hercegovina“ na Ilidži održan je treći sastanak Mreže planiran projektom „Glas djece“.
Sastanku je prisustvovala većina članica naše Mreže.
Na početku sastanka upućena je dobrodošlica prisutnima, posebno novim članicama koje su predstavile aktivnosti organizacija iz kojih dolaze.
Nakon toga, prisutni su se podsjetili na rad i postignuća Mreže u protekle četiri godine kroz projekte:
1.“Snažniji glas za djecu”
2. “Glas djece”
3. “Prava djece, može to bolje”
4. “Upravljanje po mjeri djeteta”
5. “Dječije učešće u lokalnoj zajednici”,
kao i učešće Mreže u projektima:
1. “Jačanje uloge civilnog društva u praćenju Državne strategije protiv nasilja nad djecom 2011-2014. u BiH”
2. “Djeca u pokretu”.
Bitno je napomenuti da Mreža broji ukupno 20 organizacija članica širom Bosne i Hercegovine, ima članstvo u regionalnoj mreži ChildPact, partner je MLJPI i Odjela za prava djeteta Ombudsmena BiH po pitanju prava djeteta i članica je Vijeća za djecu BiH. Organizacije članice Mreže učestvovale su u donošenju politika za djecu, javnim raspravama, izradi komentara, preporuka i sugestija za razne dokumente koji se tiču djece.
Aktivnosti koje su urađene u sklopu projekata su brojne, ali potrebno je naglasiti neke od njih:
–Dva izvještaja na OPSC
–Dva izvještaja na OPAC
–Dva alternativna izvještaja o stanju CRC u BiH
–Indikatori za praćenje stanja prava djeteta u BiH
–Predstavljanje dva izvještajao stanju prava djece UN Komitetu za prava djeteta u Ženevi
–Učešće na sesiji odbrane Državnog izvještaja pred UN Komitetom
–Istraživanje u 10 lokalnih zajednica o implementaciji Generalnih mjera CRC
na lokalnom nivou
–Urađeno 10 izvještaja o primjeni GMI
–Urađeno 10 dječijih izvještaja.
Na sastanku se razgovaralo i o planovima za budućnost kada je u pitanju rad Mreže, jednoglasno je usvojena odluka o članarini te su dogovorene obaveze za koje će se sredstva od članarine koristiti.
Sastanku je prisustvovala i predstavnica „Save the Children International“ te je na sastanku bilo govora i o Opcionom protokolu o komunikacijskim procedurama uz UN Konvenciju o pravima djeteta (OPCP).
Istaknuto je da je BiH je potpisala CRC i dva Opciona protokola uz CRC, namjera je da se prihvati i Treći opcioni protokol, kako bi se na neki način uozbiljile države u kršenju dječijih prava.
Potpisivanje i ratifikacija OPCP predstavlja određeni izazov za nacionalne mehanizme i njihov ozbiljan pristup cjelokupnoj situaciji.
Vlada FBiH je dala pozitivno mišljenje o usvajanju Trećeg opcionog protokola, kao i Vlada Brčko Distrikta, te se čeka na odgovor Vlade RS-a.
Ombudsmeni za djecu RS, dali su pozitivno mišljenje i svoju saglasnost, ali Vlada još mora da odluči o konačnoj odluci.
Kao Mreža organizacija koja je ,projektom „Dječije učešće u lokalnoj zajednici“, preuzela obavezu da zajednički zagovara za potpisivanje i ratifikaciju OPCP, nakon završenih aktivnosti sa djecom o pomenutom protokolu, nadležnim institucijama uputit će pisma obraćanja djece i pismo obraćanja organizacija.
Pisma će 19.11.2014.god. biti upućena na Vijeće ministara, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo pravde BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo sigurnosti BiH, Ministarstvo odbrane BiH, Ministarstvo finansija i trezora BiH, Zajedničku komisiju za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku, Vijeće za djecu BiH, te na sve medije.
Ostavi komentar