Aktivnosti

II susret dječijih grupa u okviru projekta „Glas djece“

II susret dječijih grupa u okviru projekta Glas djece

II susret dječijih grupa u okviru projekta Glas djece

Kako je planirano planom i programom projekta „Glas djece“ finansiranog od strane Evropske komisije u BiH, u Sarajevu je od 28. do 31.10. 2014 održan Drugi susret predstavnika dječijih grupa.

Susret je počeo predstavljanjem učesnika i kratkom igricom u sklopu koje su djeca na nacrtano drvo kačila stikere sa svojim očekivanjima od susreta. Uglavnom su to bile želje za sticanjem novog znanja, lijepo druženje, upoznavanje vršnjaka i produktivan rad.

Nakon što su se sve dječije grupe predstavile sa svojim prezentacijama uslijedilo je predstavljanje objedinjenih rezultata istraživanja sprovedenih od strane djece. Istraživanje se radilo u 10 lokalnih zajednica u vidu fokus grupa i upitnika, a teme istraživanja bile su: Informisanost o pravima djeteta, Pravo na kvalitetno obrazovanje, Nasilje nad djecom i Pravo na uvažavanje mišljenja. Urađena su 904 upitnika u kojima je učestvovalo 425 dječaka i 479 djevojčica.

Prvu večer zajedničkog druženja organizovana je mini tombola sa simboličnim nagradama na kojoj su se svi učesnici uistinu zabavili.

Drugi dan susreta radile su se malo ozbiljnije teme kao što je Dječiji izvještaj, njegov značaj, struktura, informacije o izradi izvještaja i predstavljanje izvještaja javnosti koje će biti održano u decembru tekuće godine te Opcioni protokol o komunikacijskim procedurama uz Konvenciju o pravima djeteta i njegova važnost. Učesnici su se podijelili u četiri grupe i svaka grupa je radila na različitim temama u sklopu priprema za predstavljenje informacija o izradi prvog Dječijeg izvještaja.

Grupa 1. radila je na predstavljanju mreže „Snažniji glas za djecu“ i predstavljanju dječijih grupa.

Druga grupa radila je na informacijama o prvom Dječijem izvještaju i informacijama o istraživanju, odnosno kako su se osjećali tokom istraživanja, da li su zadovoljni provedbom istraživanja, da li su zadovoljni rezultatima istraživanja i slično. Grupa je istakla da je istraživanje bilo veoma zahtjevno, ali da su kroz njega stekli nova iskustva, proširili svoje znanje i dobro se zabavili.

Grupa 3. obrađivala je temu nasilja nad djecom i temu dječije participacije u sklopu kojih su, pored odabira najznačajnjijih rezultata istraživanja, pisali i preporuke za djecu i preporuke za odrasle. Kao glavne uzroke nasilja djeca su navela kućni odgoj, ocjene, igrice, medije, želju za popularnošću, zlostavljanje u ranom djetinjstvi i nasilje u porodici.

Kao zabrinjavajuću činjenicu istakli su da većina posmatrača nasilje smatra zanimljivim, da se smiju i da odbijaju reagovati, nekada iz straha a nekada iz zabave.

Preporuke po pitanju prava na mišljenje navedene od strane djece su da se djeca trebaju bolje informisati o svojim pravima, da djecu treba slušati i ozbiljnije shvatati, te da vlast treba ispunjavati svoja obećanja i da treba ukljičiti djecu u odluke koje ih se tiču.

Četvrta grupa radila je temu kvalitetno i inkluzivno obrazovanje te informisanje o CRC. U sklopu svog rada i oni su pisali preporuke za djecu i odrasle.

Istraživanje na temu informisanja o pravima djeteta pokazalo je da djeca ne znaju dovoljno o svojim pravima, a 17% ispitanika ne zna kome bi se obratilo u slučaju kršenja prava.

Ohrabrujuća je činjenica da 75% ispitanika želi znati više o svojim pravima.

Kada je u pitanju obrazovanje glavne preporuke su da je potrebno obezbijediti uslove za osnovnu higijenu u školi, osigurati adekvatan pristup školi djeci sa poteškoćama u kretanju, video nadzor, veću tehničku opremljenost, strožije kazne za djecu koja uništavaju školsku imovinu, uvođenje kutija za anonimne prijave u školi koje će se čitati i prema kojima će se adekvatno postupati, te ojačati ulogu Vijeća učenika u školi.

Nakon napornog radnog dana djeca su se opustla na zajedničkom druženju uz muziku te uz gosta iz Centra za kulturu gospodina Senada Bostandžica u pratnji pisca Mirsada Bećirbašića koji su značajno doprinijeli pozitivnoj atmosferi i lijepom druženju.

Treći dan su obilježila gostovanja djece na TVSA i na BH radiju 1, prijedlozi i dogovori oko obilježavanja 20 novembra te prijem u Vijećnici kod pomoćnika gradonačelnika grada Sarajeva gospodina Ranka Čovića koji je toplo primio svu djecu, poželio im dobrodošlicu i puno sreće u daljem radu a djeca su gospodinu Čoviću poklonila Konvenciju o pravima djeteta pisanu dječijim jezikom. Gospodin Čović je naglasio da će u prostorijama Vijećnice naći adekvatno mjesto na kojem će Konvencija biti izložena.

Svi učesnici su uživali u ovom događaju nakon kojeg je uslijedilo slobodno vrijeme u gradu.

U sklopu zajedničkog druženja, te večeri je u sali za rad organizovana kino projekcija filma odabranog glasanjem u kojem su uživali i djeca i odrasli.

Četvrti dan susreta rađena je evaluacija susreta i sumiranje urađenog u okviru kojih su djeca, na novom drvetu, lijepila stikere sa svojim utiscima.

Zaključak je da su ova četiri dana, iako prepuna obaveza i aktivnosti, prošla prebrzo i povratak kući je, za svu djecu, bio tužan događaj.

Ostavi komentar