Prije početka političkih kampanja za predstojeće izbore, dana 01.09.2014. godine, mreža “Snažniji glas za djecu” poslala je pismo svim političkim partijama u BiH koje su se kandidovale za učešće na izborima. Sadržaj pisma slijedi u nastavku.
Poštovani/e,
Koristeći trenutak prije najintenzivnijeg predizbornog djelovanja svih političkih partija koje će učestvovati na predstojećim parlamentarnim izborima u BiH, mreža nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prava djece u BiH „Snažniji glas za djecu“[1] želi da rukovodstvima, odborima i članovima političkih partija, kao i glasačkom tijelu u BiH skrene pažnju na, za nas, nekoliko veoma važnih činjenica.
Država u kojoj živimo potpisnica je Konvencije o pravima djeteta. Time se obavezala da će kontinuirano raditi na unapređenju uslova za život djece koja u ovoj zemlji žive, u skladu sa svojim mogućnostima i uz pomoć međunarodne zajednice. Prateći situaciju dugi niz godina, u izvještajima o stanju prava djeteta i različitim istraživanjima, koje možete naći na našim web stranicama, organizacije koje su okupljene u mreži „Snažniji glas za djecu“, konstatuju da su djeca bila marginalizovana, kao ukupna populaciona grupa, da nisu sve mogućnosti bile usmjerene na podizanje kvaliteta života djece a ni međunarodna pomoć nije bila do kraja iskorištena u ovom smislu.
Samo malo detaljniji pogled na političke programe i važne dokumente koji informišu javno mjenje o vrijednostima i platfomama većine političkih partija u BiH govori da djece tamo nema, osim u sporadičnim i paušalnim pominjanjima.Isti taj pogled nam otkriva kako u tim dokumentima nema registrovanih stvarnih problema sa kojima se suočavaju djeca danas, a kamoli predloženih rješenja za te probleme. Ova situacija nas ne ispunjava nadom da će bilo kakav rezultat izbora unaprijediti stanje u kojem žive djeca.
Od političkih partija, mi kao organizacije koje rade sa djecom i za djecu, tražimo da se u svojim pisanim strateškim i programskim dokumentima i obraćanjima, obavezno osvrnete na probleme sa kojima žive djeca i da predložite rješenja.
Da vam olakšamo taj posao, radili smo decenijama, i u svim našim, i brojnim drugim, materijalima, možete naći mnogo analiza, identifikovanih problema, primjera dobre prakse, i oni vam stoje na raspolaganju.
Također vam stoje na raspolaganju i svi strateški i usmjeravajući dokumenti koji su nastali na svim nivoima organizacije vlasti, od lokalnih strategija i akcionih planova, pa do strategija na državnom nivou koje se bave posebnim oblastima unapređenja dječije zaštite. Ovi dokumenti su usvojeni i čekaju svoju punu realizaciju.
Podsjećamo vas da će ovo biti jako važan dio informacija koje će obični građani uzimati u obzir prilikom donošenja izborne odluke, i podsjećamo vas na obavezu koju imate prema djeci, kao ravnopravnin građanima.
Također vas podsjećamo da četvrtinu populacije u BiH čine djeca i mladi do 18 godina. Djeca zaslužuju mjesto u vašim planovima, a ne samo u planovima svojih roditelja, djeca zaslužuju i imaju zagarantovano pravo, a vlasti imaju obavezu da stvore uslove za ostvarivanje tih prava.
Namjerno nećemo u ovom pismu pobrojati najveće probleme sa kojima se suočavaju djeca u BiH, nećemo pominjati najugroženije grupe djece, niti najflagrantnije primjere kršenja dječijih prava, jer ako to ne znate, onda vas suštinski djeca i ne zanimaju i građani trebaju to da znaju.
Mnogo je problema na koje odgovorni u ovoj zemlji treba da se odgovore a tiču se djece. Članice mreže „Snažniji glas za djecu“ zahtjevaju od političkih partija da prepoznaju probleme djece kao ravnopravne i da ih uvrste u svoje programe planiranja i djelovanja, u skladu sa najboljim praksama i najboljim interesima za djecu.
Najmanje što očekujemo od svih političkih partija koje će učestvovati na izborima i dobiti mjesto u organima vlasti, jeste da sve odluke, sva rješenja i svi predloženi programi moraju dokazano:
– biti povoljni za život, opstanak i razvoj djece,
– biti povoljni za svu djecu bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi,
– biti u najboljem interesu djece, i
– moraju uzeti u obzir dječija mišljenja i njihov doživljaj vlastitog života.
Moramo da vas podsjetimo da i djeca žive u ovoj zemlji!
Želimo da vam skrenemo pažnju na činjenicu da, kao akteri političkog života, imate iste obaveze, prema svim građanima, i onima koji glasaju i onima koji ne glasaju, a i prema onima koji nemaju pravo glasa, kao što su djeca.
Svi imate jednaku obavezu da poštujete i unapređujete ljudska i dječija prava i da poštujete zakone.
Na kraju vas podsjećamo da se, ukoliko budete u svojim predizbornim kampanjama imali aktivnosti u kojima se na bilo koji način pojavljuju djeca, dobro informišete o pravima djeteta na zaštitu od zloupotrebe u političke svrhe.
Ovo je pravi trenutak i izazov za promjene, nove politike koje će biti naklonjene djeci, kako bi njihova budućnost bila sigurnija, a rizici svedeni na najmanju moguću mjeru.
Svim učesnicima predizbornih kampanja želimo uspjeh i iskrenost u daljem radu, a za djecu Bosne i Hercegovine očekujemo bolje dane i sretniju budućnost.
[1] „Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima“ Banja Luka; UG „Svjetionik“ Prijedor;Udruženje za brigu i opšta prava djeteta „Naša djeca“ Zenica; Udruženje „Zemlja djece“ Tuzla; UG „Zdravo da ste“ Banja Luka; „Centar za prava djeteta“ Konjic; Udruženje roditelja i prijatelja osoba sa posebnim potrebama „Sunce“ Mostar; UG „Sretni Romi“ Tuzla; NVO „Budi aktivan“ Sarajevo; Udruženje roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama „Sunce nam je zajedničko“ Trebinje; Centar za obrazovne inicijative „Step by step“ Sarajevo; „Fondacija lokalne demokratije“ Sarajevo; UG „Budućnost“ Modriča; Udruženje „Vesta“ Tuzla; Udruženje „Humanitarna organizacija za zaštitu i ostvarivanje prava djeteta Naša djeca“ Sarajevo; Dnevni centar za pomoć djeci iz porodica sa višestrukim problemima „Dječiji dnevni centar“ Trebinje; UG „Tolerancijom protiv različitosti-ToPeeR“ Doboj; Humanitarna organizacija „Bezdan-Sprofondo“ Sarajevo; Udruženje „Nova generacija“ Banja Luka; Organizacija za djecu i mlade „Osmjeh za osmjeh“ Tuzla
Organizacija koordinator mreže: Udruženje „Humanitarna organizacija za zaštitu i ostvarivanje prava djeteta Naša djeca“ Sarajevo; tel. 033 657 012, fax. 033 657 013, e-mail: n.djeca@bih.net.ba
Ostavi komentar